Jak zrobić japońskie kimono? Szykujemy stroje obozowe!

Czuwaj!

Tegoroczny obóz w stylizacji Japońskiej, co znaczy, że udajemy się w podróż do kraju kwitnącej wiśni, baśni i legend. Każdy zuch i harcerz powinien mieć dodatkowy strój obozowy nawiązujący do tego tematu. Wykorzystać można wszystko to co ma się w szafie, worku na strychu, co znajdzie się w ciucheksie itp. Nie ma sensu wydawać na niego połowy kosztu obozu, strój jak to na obozie bywa może się zniszczyć, wybrudzić, zgubić. Liczy się kreatywność i pomysł :-)

Chłopcy z zuchów szykują sobie przebrania w stylu ninja, dla wszystkich innych  (dziewczynek – zuchów, harcerek i harcerzy) punktem odniesienia jest kimono.

Tym którzy lubią zadbać o szczegóły i dopracować swój strój przesyłamy kilka informacji czym jest kimono i jak je wykonać według tradycyjnego wzoru:

Kimono to tradycyjny japoński ubiór, przypominający szlafrok. Jest on prosty na kształt litery T. Kształt kimona męskiego i damskiego jest taki sam.

Kimona kobiet mają takie same rozmiary, jednak dzięki zaszewkom i fałdom można je indywidualnie dopasować do figury i wzrostu. Tradycja mówi, że kobiety niezamężne powinny nosić kimono o bardzo długich rękawach. Do strojów obozowych proponujemy skromniejsze, bardziej praktyczne w długości rękawy :-)

Cechą charakterystyczną kimon męskich jest za to prostota. Najbardziej uroczyste kimono jest oczywiście koloru czarnego, ale spotykane jest wiele różnych kolorów. Szczególnie dziecięce kimona są bardzo kolorowe przy okazji różnych uroczystości.

Spośród różnych typów kimono warto wyróżnić:

  • yukata – swobodne, letnie kimono. Noszone na festyny na świeżym powietrzu, przeznaczone dla kobiet jak i mężczyzn w każdym wieku.

To własnie na tego typu kimono będziemy się wzorować w strojach obozowych :-)

 

Poniżej propozycja wykroju i wykonania kimono tradycyjnego:

A także uproszczony wykrój :

Uzupełnieniem stroju jest szeroki pas zwany obi. Mężczyźni noszą wąski pas (szerokość ok. 15-20 cm, składany na pół), kobiety zdecydowanie szerszy. Dopełnieniem przebrania obozowego może być wachlarz (u dziewcząt), lub bezpieczny miecz (u chłopców – plastikowy rekwizyt lub wykonany w inny bezpieczny sposób – nie drewniany ani metalowy).

Czasami błędnie nazywa się kimono stroje stosowane do treningu różnych sztuk walki pochodzących z dalekiego wschodu. W rzeczywistości nazywają się one Gi albo Dogi (w miejsce „Do” wstawmy nazwę dyscypliny sportu, np. Karate, Judo). Te stroje jednak również będą pasować do naszej stylizacji, więc oczywiście można je wykorzystać na obozie :-) natomiast jeśli dysponujecie czasem i możliwościami zachęcamy do wykonania bardziej tradycyjnego kimono – efekt jest tego wart!

Do zobaczenia!

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.